Wykaz wystaw w 2008 r.

Angelos – Anioł Pański. Wystawa sztuki sakralnejPrezentacja ikonografii aniołów, symboliczne przedstawienia między innymi: serafinów, cherubinów, archaniołów w ikonach XIX i XX wieku oraz figur aniołów w barokowej rzeźbie XVII – XVIII wieku. Ekspozycja ukazuje anioły wkomponowane w najważniejsze sceny biblijne oraz związane z postaciami świętych, a także ich samodzielne wizerunki.
czytaj dalej…
Animowany świat12 września (piątek) godz. 11.00 – odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Animowany świat” oraz wykłady edukacyjne prowadzone przez Krzysztofa Kiwerskiego, Jacka Ukleję, Marka Wilczyńskiego na temat historii polskiej animacji i pracy przy powstawaniu filmów.
czytaj dalej…
Malarstwo, rzeźba, plastyka obrzędowaStanisława Mąka urodziła się w 1938 roku w Depułyczach Królewskich. Po wyjściu za maż za Waleriana Mąkę zamieszkała w Rożdzałowie. Wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo. W roku 1972 ciężko zachorowała. Nie mogła już tak jak dawniej pomagać mężowi, wolny czas poświęciła na twórczość
czytaj dalej…
Chełmski świt niepodległości        
Wystawa przedstawia Chełm sprzed I wojny światowej pod zaborem rosyjskim i w okresie okupacji austriackiej z lat 1915-1918.
czytaj dalej…
Danuta Boguszewska Chlebowska
Wystawa rysunku i malarstwa Danuty Boguszewskiej – Chlebowskiej, która pochodzi z Chełma, obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.
czytaj dalej…
Formy w przestrzeni kanadyjskiejDar Kazimierza Głaza dla kolekcji Galerii 72 Muzeum Chełmskiego. Na ekspozycji prezentowany będzie zespół 51 gwaszy datowanych na 1971 rok.
czytaj dalej…
Grafika Przemysława TyszkiewiczaWystawa prac profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jest prawdziwym popisem twórcy w posługiwaniu się technikami metalowymi: miedziorytem, akwafortą i akwatintą.
czytaj dalej…
Hartmut Böhm. Prace graficzne z lat 60. i 70.Hartmut Böhm – artysta niemiecki zamieszkały w Berlinie – jest autorem znaczących wystaw indywidualnych oraz reprezentował swój kraj na szeregu manifestacjach nurtu optycznego w różnych częściach świata.
czytaj dalej…
Leszek Mądzik Plakat teatralnyWystawa stanowi kolejną prezentację twórczości Leszka Mądzika w naszym muzeum. Tym razem wystawę poświęcamy obiektom scenograficznym spektakli Sceny Plastycznej i plakatom teatralnym. Aby uchwycić atmosferę scenicznego widowiska, aranżację ekspozycji powierzyliśmy Leszkowi Mądzikowi. 
czytaj dalej…
Leszek Wyczółkowski – grafikaWystawa grafiki Leszka Wyczółkowskiego – artysty polskiego, zamieszkałego od 1978 roku na stałe w Kanadzie.
czytaj dalej…
Malarstwo Tomasza KalitkiPokaz malarstwa laureata Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Pieńków 2007, których głównym organizatorem jest Fundacja Dr Marka Marii Pieńkowskiego.
czytaj dalej…
Matka. Malarstwo Stanisława Baja
21.06 – 4.09.2008 r.,
ul. Św. Mikołaja 4
Komisarz wystawy: Jagoda Barczyńska
Prezentacja najnowszego cyklu artystycznego. Profesor Stanisław Baj to wybitny malarz, którego korzenie tkwią w Dołhobrodach na Ziemi Lubelskiej, ceniony pedagog warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której piastuje godność prorektora uczelni.
Małe enklawy

 
  „Małe enklawy” to prezentacja młodego pokolenia artystów, którzy opowiedzieli się za malarstwem i wierzą w jego moc i przetrwanie. Jeśli sięgają po inne media, to po to, żeby wzbogacić swe przesłanie, uczynić bardziej nośnym. Konkluzja nasuwa się sama i przekazuję tu głos Łukaszowi Rudnickiemu, który w podsumowaniu swego projektu „Prezent urodzinowy” napisał: „…bo cóż może dać malarz innym jak nie obraz właśnie…”
czytaj dalej…
Na łów, na łów towarzyszu mój…Organizatorami wystawy z okazji 85. lecia Polskiego Związku Łowieckiego jest Okręgowa Rada Polskiego Związku Łowieckiego, Muzeum Chełmskie i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie.
czytaj dalej…
Odcienie i kształty rzeczywistości w rysunku i malarstwie Stanisława Jana Miszczuka. Wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczejStanisław Jan Miszczuk z Rejowca w dziedzinie malarstwa nie ukończył artystycznej uczelni. Sam studiując naturę, oglądając dzieła dawnych mistrzów w muzeach, a także podpatrując na wystawach prace współczesnych artystów, stał się rysownikiem i malarzem, którego obrazy odznaczają się drobiazgowym oddaniem szczegółów i nastrojowością. Należy on do tej grupy artystów, dla których w sztuce najważniejszy jest realizm.

czytaj dalej…
Promieniowanie świętości
5.09. – 5.10.2008 r., ul. Św. Mikołaja 4
Wystawa fotografii
Arturo Mari i Adama Bujaka 

czytaj dalej…
Rośliny trujące
28.11 – 28.02.2009 r., ul. Lubelska 57
Komisarz wystawy: Anna Tarkowska
Wystawa zwraca uwagę na rośliny zawierające substancje trujące dziko rosnące, ale także chętnie hodowane w ogródkach domowych. Często zachwycają pięknym pokrojem, wabią oko barwami kwiatów i owoców. Inicjatorka pokazu, Anna Tarkowska, podjęła próbę zwrócenia uwagi zwiedzających na znaczenie tych roślin dla naszego zdrowia.

czytaj dalej… 
Twarze lubelskiej bezpieki
12.01. – 29.02.2008 r., ul. Lubelska 57
Komisarz wystawy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, Marek Kokosiński

 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, w ramach szerszego, ogólnopolskiego programu, przygotował wystawę „Twarze lubelskiej bezpieki”, prezentującą obsadę stanowisk kierowniczych resortu na szczeblu województwa lubelskiego w latach 1944-1990. Na wystawie znalazły się biogramy osób, odpowiadających za działania bezpieki na szczeblu decyzyjnym, a zatem: kierownicy / szefowie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie oraz ich zastępcy w latach 1944 – 1956, komendanci wojewódzcy Milicji Obywatelskiej i ich zastępcy ds. Służby Bezpieczeństwa w latach 1957 -1983 oraz szefowie Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Lublinie i ich zastępcy w latach 1983 – 1990.
Więźniowie Zamku Lubelskiego straceni 1944 – 1954
17.09 – 01.10.2008 r., ul lubelska 57
Uroczyste otwarcie odbyło się 17 września (środa) o godz. 13.00. Wystawa przedstawia pamiątki i dokumenty związane z działalnością Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944 – 1954 w Lublinie. Zamek Lubelski – centralne więzienie na wyzwolonych ziemiach polskich podlegało NKWD i kontrwywiadowi Armii Czerwonej, był miejscem kaźni i etapem deportacji do łagrów ZSRR. Przez jego mury przeszło około 35 tysięcy więźniów. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w latach 1946 – 1955 orzekł karę śmierci wobec 311 osób, w tym wykonano 133 egzekucje. Wystawę można oglądać do października 2008 r.