Wykaz wystaw w 2007 r.

Mieczysław Wejman. „Rowerzysta”
akwaforty i szkice z lat 1957-1971
Prezentacja prac jednego z najwybitniejszych grafików w historii polskiej sztuki powojennej. Prace z cyklu „Rowerzysta” to jedne z najbardziej istotnych w dorobku artystycznym Wejmana.
Jerzy Grosman – malarstwo, rysunek, grafikaMonograficzna wystawa prac Jerzego Grosmana z okazji 50. lecia pracy artystycznej oraz działalności zawodowej w dziedzinie kultury i sztuki. W salach muzeum przy ul. Św. Mikołaja 4 eksponowane są rysunki, grafiki, akwarele i obrazy olejne, które pochodzą ze zbiorów muzealnych i prywatnych. Wśród nich pejzaże (np. z plenerów w Bystrzycy Kłodzkiej, w Płocku, z okolic Chełma, Wojsławic, z nad Białego Jeziora koło Włodawy, motywy architektoniczne (cykl akwarel z Płocka, grafiki z motywami zaułków chełmskich, architektura Zamościa), portrety, ekslibrisy. Prezentowane są kompozycje należące do nurtu realistycznego, jak również utrzymane w manierze kubistycznej. Celem wystawy jest przypomnienie dorobku artysty związanego z naszym miastem od 1958 r., a jednocześnie okazanie wdzięczności za jego dotychczasowy wkład w rozwój chełmskiego życia kulturalnego.
Jerzy Grosman w Chełmie zajmował się nie tylko twórczością artystyczną na niwie malarstwa i grafiki, ale przez wiele lat współpracował z Teatrem Ziemi Chełmskiej jako aktor, scenograf, charakteryzator. Obok swej artystycznej pasji, realizował zadania urzędnika państwowego, pracował jako inspektor w Wydziale Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Chełmie, następnie pełnił funkcję kierownika Działu Artystycznego w Powiatowym Domu Kultury, był instruktorem Powiatowej Poradni Kulturalno – Oświatowej, a w latach 1975 – 95 pracował w Urzędzie Miasta Chełma najpierw jako kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej a następnie jako inspektor do spraw oświaty, kultury i kultury fizycznej. Od 1995 roku przebywa na emeryturze.
W drodze… Pejzaż polski – Lubelskie. Malarstwo Franciszka MazurkaWystawa dedykowana wszystkim Kobietom w dniu ich święta
W drodze do Emiratów, przed egzotyczną podróżą, na kilka tygodni w Muzeum Chełmskim zatrzymał się ze swoimi obrazami  artysta malarz, Franciszek Ryszard Mazurek.
Tym razem eksponowane będą pejzaże ukazujące piękno przyrody i pór roku, malowniczych okolic Lubelszczyzny. Świat natury, odtworzony w realistycznej formie ujawnia duszę artysty, jego romantyzm.
Pejzaże bez ludzi, pejzaże z pięknymi sylwetkami czystej rasy „arabów”, piękno i bogactwo krajobrazu polskiego skupiają uwagę widza, zachęcają do wyruszenia w podróż, do tych miejsc realnych, ale również w krainę marzeń, wywołują one wrażenie ciepła, optymizmu, pobudzają do refleksji, zadumy nad przemijaniem.
Organizatorzy zapraszając na wystawę, zachęcają do romantycznego spaceru. A ten kto tu przyjdzie, określi, czy obrazy artysty przemówią, czy milczeć będą, czy będzie tak jak w słowach poety:
„Żeby to wszystko w słońcu błysło
I żeby było tak jak żywe-
I żebyś ty to wszystko widział
I żebyś był jak ja szczęśliwy”
Stanisław Baj MalarstwoStanisław Baj jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i prorektorem tejże uczelni. Obecny pokaz prac artysty obejmuje prace z lat 1989 – 2000. Podstawowym zestawem tematycznym jego twórczości jest portret i pejzaż. Bohaterami jego prac są rodzice, kuzyni, sąsiedzi. Pejzaże ilustrują głównie rzekę Bug o różnych porach roku. 
Dzieje Polski w grafice Antoniego Oleszczyńskiego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w KrasnymstawieAntoni Oleszczyński urodził się w Krasnymstawie w roku 1794, za Stanisława Augusta Poniatowskiego, umarł w roku 1879 w Paryżu. Oleszczyński jest jednym z najważniejszych twórców polskiej ikonografii romantycznej. Na wystawie prezentujemy najcenniejsze jej przykłady. Zbierane z mozołem od kilkudziesięciu lat w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, tworzą jedną z najobszerniejszych kolekcji w Polsce.
Bruśnieńskie apokryfyWystawa zorganizowana wspólnie z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” w Chełmie w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prezentacja fotografii Dariusza Kosteckiego i Grzegorza Zabłockiego prezentująca twórczość kamieniarzy z okolic Brusna Starego i Polanki na Roztoczu. Jest to obszerna fotograficzna opowieść o zachwycającym dziedzictwie sztuki sepulkralnej.
To już było…
Pomaluj swój świat – Radość tworzeniaWystawa przygotowana przez Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc w Chełmie towarzyszy obchodom jubileuszu 60. lecia istnienia szkoły. Prezentowane prace powstały pod kierunkiem Pani Ewy Krysy. 
Nabytki Galerii 72
2004 – 2006
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi dnia 15 czerwca o godz. 18.00. Prezentacja prac poplenerowych i darów, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej muzeum chełmskiego w latach 2004 – 2006.
Kość i poroże – odwieczne tworzywoPrezentacja najstarszych znalezisk z terenów ziem polskich związanych z wytwórczością kościaną i rogowniczą od pradziejów do średniowiecza.
Katarzyna Koczyńska Kielan, Piotr Kielan Od wschodu do wschodu słońcaWystawa malarstwa i ceramiki.
Rzemiosło artystyczne od XVIII do początku XX wieku ze zbirów Muzeum Regionalnego w KrasnymstawieWystawa prezentowała zbiory Muzeum w Krasnymstawie w zakresie szeroko rozumianej dawnej sztuki zdobniczej wykonywanej z różnych materiałów przy stosowaniu najróżniejszych technik. Są to przedmioty, których używał lub którymi otaczał się człowiek. Miejsce wystawy – kaplica św. Mikołaja w Chełmie
Pieniądz PRL 1944 – 1990 w zbiorach Muzeum ChełmskiegoWystawa przedstawia pieniądz PRL (monety obiegowe, monety próbne i banknoty), począwszy od pierwszych środków płatniczych, drukowanych w Moskwie w 1944 roku do monet i banknotów wydanych w 1990 roku, już w Rzeczypospolitej Polskiej. Wystawa ma na celu pokazać zamknięty okres historii pieniądza polskiego, jakim był PRL. Wystawa adresowana jest głównie do młodzieży szkolnej, a także do ludzi dorosłych, którym przypomnieć ma warunki życia w PRL.
Współczesna Sztuka Słowacja ze zbiorów Wschodniosłowackiej Galerii w  KoszycachWystawa powojennej twórczości artystów słowackich stanowi kontynuację prezentacji sztuki słowackiej pierwszego trzydziestolecia XX wieku, która miała miejsce na przełomie 2005 i 2006 roku.
W świetle i w cieniu Malarstwo, Rysunek, Grafika Liliany MichalskiejPrezentacja obejmuje wybór obrazów, rysunków i grafik, spośród 100 prac, które artystka przekazała do zbiorów Muzeum. Autorka jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej twórczość prezentowana była m. in. w Krakowie i Lublinie.
W starym albumie mojego dziadka. Chełm i chełmianie w fotografii rodzinnejPrezentacja miasta i jego mieszkańców na przestrzeni 100 lat. Powstała w oparciu o fotografie wypożyczone od mieszkańców Chełma, którzy życzliwie odpowiedzieli na apel ogłoszony w mediach.
18 Maja 2007 Międzynarodowy Dzień Muzeów. 
Dzień z Muzeum – Majowe spotkanie w plenerze
Cykl imprez z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów 
Majowe spotkanie w plenerze – mini festyn zorganizowany na placu muzeum przy ul. Lubelskiej 56A, podczas którego prezentowana będzie praca garncarza, plecionkarza oraz  zaprezentowane będzie tkactwo, wyrób bibułkowych kwiatów, obróbka lnu, wyrób masła, pokaz prasowania żelazkiem na węgiel, archeologiczne wykonywanie narzędzi krzemiennych, pokaz prac rekonstrukcji naczyń archeologicznych, pokazy działalności twórców ludowych: rzeźbiarza oraz malarza, spotkanie z artystą malarzem, koncert kataryniarza,
W ramach spotkań prezentowana będzie wystawa fotograficzna „To już było…”zorganizowana w holu Urzędu miasta Chełm, na której oprócz zdjęć znajdą się ciekawsze wydawnictwa muzeum z okresu 30 lat naszej działalności. Ekspozycja czynna do 4.06. 
 
 
W godzinach popołudniowych zorganizowane zostaną spotkania :
a. Spotkanie „Ocalić od zapomnienia” z autorami wystawy „Bruśnieńskie apokryfy”  – ul. Lubelska 57
b. Anegdoty historyczne. Sztuka i historia na tle wystawy; „Dzieje Polski w grafice Antoniego Oleszczyńskiego”, ul. Św. Mikołaja 4
 
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moje wymarzone muzeum” ogłoszonego  w marcu wśród szkół regionu. ul. Lubelska 56, godz. 10.00
 
Spotkanie na wystawie „Osobliwości przyrodnicze Lubelszczyzny” p.t. „Wiosenne trele” ul. Lubelska 57 – pogadanka – zgadywanka
 
Działania plastyczne „Koło, kwadrat, trójkąt i co jeszcze?” na wystawie Galerii 72.
 
Ilustrowana historia Galerii 72 – prezentacja na płycie 
Międzynarodowy Plener Artystyczny
Muzeum Chełmskie wraz z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Zamek w Janowcu już po raz czwarty z kolei są organizatorami Międzynarodowego Pleneru Artystycznego, który odbywa się w ramach Janowskich Interpretacji Sztuki. Plener, którego termin wyznaczony został na 7 – 14 września 2007 r. zgromadzi znanych artystów z Polski i z zagranicy (Anglii, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy). Merytoryczną i organizacyjną stroną pleneru przyjęła na sibie Jagoda Barczyńska – kierownik Działu Sztuki chełmskiej placówki muzealnej. w trakcie pleneru – w dniu 11.09.2007 o godz. 17.30 – odbył się w salach Zamku w Janowcu otwarcie wystawy „Najnowsze nabytki Galerii 72 Muzeum Chełmskiego z lat 2004 – 2006”, która będzie prezentacją prac stanowiących pokłosie spotkań w Janowcu na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wystawie towarzyszy zaproszenie, plakat i katalog. Plener odbywa się przy wsparciu finansowym Województwa Lubelskiego.
Nasze pomniki przyrodyPrezentacja wybranych pomników przyrody występujących w naszej okolicy w fotografii Grzegorza Zabłockiego.