Wykaz wystaw w 2011 r.

Żydzi w Chełmie
Przygotowana przez Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza wystawa „Żydzi w Chełmie” prezentować będzie historię chełmskich Żydów, ich życie codzienne, aktywność społeczną i polityczną oraz kulturę. Pokazane zostaną archiwalia i fotografie. Znaczną część ekspozycji wzbogacą judaika przybliżające kulturę i zwyczaje obecne w życiu narodu żydowskiego. Żydzi zamieszkiwali Chełm od końca średniowiecza i zajmowali w dziejach miasta istotne miejsce, będąc jedną z głównych grup etnicznych obok Polaków i Rusinów. Przedstawiciele wszystkich nacji wspólnie pracowali w mieście, tworzyli podstawy życia ekonomicznego i działali we władzach samorządowych Chełma. Kres tej koegzystencji nastąpił w tragicznych latach II wojny światowej, która przyniosła zagładę ludności żydowskiej.
Czytaj dalej…
Znaki wiary. Sztuka sakralna ze zbiorów Muzeum Ziemi ChełmskiejSztuka sakralna stanowi niewielką część zbiorów chełmskiego muzeum. Narodziny tej kolekcji wiążą się z utworzeniem w 1882 roku Muzeum Cerkiewno – Archeologicznego przy prawosławnym Bractwie św. Bogurodzicy, które prowadziło działalność do wybuchu I wojny światowej. To co pozostało z dawnej kolekcji sztuki sakralnej po II wojnie światowej ponownie trafiło do muzeum. 
Ikony zachowane w zbiorach muzealnych zachwycają pięknem, przemawiają wciąż żywym i zrozumiałym dla nas językiem, przekazują ponadczasowe prawdy o człowieku i jego Stwórcy. Są zakodowanymi śladami czasu i znakami wiary pokoleń zamieszkujących ziemię chełmską w przeszłości. Były i nadal są drogowskazami na naszej drodze życia, prowadzącymi myśli i nas samych ku Bogu. Przeżywając piękno ikony oraz oglądając odbicie cielesnych kształtów postaci Chrystusa, Matki Bożej i Świętych, ich cudów i ludzkich działań, dochodzimy do kontemplacji duchowej. Oddając im hołd czcimy, doświadczamy pełni wiary, docieramy myślą do tego, co przed ludzkim okiem pozostaje niewidzialne.
Przezroczystość. Urszula Ślusarczyk – wystawa malarstwaPokaz prac zatytułowany „Przezroczystość” jest kontynuacją zainicjowanego w 2002 roku cyklu „Ślady czasu”. Malarstwo Ślusarczyk odnosząc się do natury, nie opowiada o niej dosłownie, niczego konkretnego nie przedstawia, staje się raczej formą zapisu refleksji, odczuć, analizy porządku wszechrzeczy, zadumy nad tajemnicą kosmosu. Malarstwo to cechuje subtelny, delikatny, pastelowy, prawie przezroczysty i nieuchwytny koloryt, któremu towarzyszą – przebiegające zazwyczaj wertykalnie – podziały płaszczyzny obrazu.
Czytaj dalej…
Z popiołów SobiboruWystawa „Z popiołów Sobiboru” (From the Ashes of Sobibor) przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Celem nazistowskiej polityki była świadoma eksterminacja narodu żydowskiego.
Czytaj dalej…
Monochromy. Malarstwo z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej
i Galerii 72
Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie
W obszernym holu wystawienniczym barokowego wnętrza Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ulicy Lubelskiej 55, przygotowana została wystawa z kolekcji Galerii 72, poszerzająca i dopowiadająca zjawisko monochromu zasygnalizowane prac Urszuli Ślusarczyk. Prezentacja monochromów z chełmskich zbiorów sztuki współczesnej obejmuje 46 prac 20 autorów. Najstarsze dzieła pochodzą z lat sześćdziesiątych minionego wieku (Kajetan Sosnowski (1913-1987), Jonasz Stern (1904-1988).
Czytaj dalej…
W kręgu SecesjiW atmosferę epoki fin de siècle’u ma wprowadzić prezentowana wystawa ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, które może poszczycić się największą – gromadzoną od 1968 roku – kolekcją sztuki secesyjnej w kraju. Zbiory na co dzień prezentowane są w kamienicy secesyjnej, której pomieszczenia ekspozycyjne stanowią zaaranżowane wnętrza z przełomu wieków oraz galerie malarstwa, ceramiki i szkła.
Czytaj dalej…
Istota materii.
Krystyna Rudzka-Przychoda,
Lucjan Gazda
Wystawa malarstwa i fotografii „Istota materii” zorganizowana została przez I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego i Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie w ramach III Festiwalu Nauki i Sztuki.
Thank you AndyPo raz pierwszy – w blisko czterdziestoletniej historii Galerii 72 – pokazana zostanie twórczość artysty urodzonego w Chełmie, którego młodzieńcza wrażliwość estetyczna – jak sam to podkreśla – kształtowała się w oparciu o prezentacje w miejscu, do którego sam został teraz zaproszony. Z tej okazji artysta przygotował specjalny zestaw prac, z których część będzie miała pokaz premierowy.
Czytaj dalej…
W hołdzie Ojcu Świętemu – chełmianieWystawa z okazji beatyfikacji Jana Pawła II
Plac Edwarda Łuczkowskiego
Wystawa czynna od 21 kwietnia do 15 maja 2011 r.
 Wystawa fotograficzna będąca swoistą kroniką chełmskich inicjatyw społecznych poświęconych pamięci papieża Jana Pawła II.
Lata dwudzieste, lata trzydzieste w ChełmieWystawa Lata dwudzieste, lata trzydzieste w Chełmie ma na celu ukazanie przeszłości miasta przez pryzmat zabytków – różnorodnych pamiątek, fotografii, dokumentów, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku – zdeponowanych w muzeum jako materialne dowody minionych lat.
Czytaj dalej…
Jan Kosiarz. MalarstwoMalarstwo Jana Kosiarza (1908-1989) wyróżnia niezwykłe wśród polskich artystów nieprofesjonalnych zastosowanie koloru. Żywe barwy natury zachowały swą świeżość i moc w obrazach. Jak kolorysta Kosiarz często operował bogatą fakturą malarską, z biegłością i z uczuciem malował pełne naiwnej wrażliwości kolorystyczne kompozycje.
Czytaj dalej…
Kryterium koloru. Abstrakcja geometryczna z kolekcji Galerii 72Dział Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie przygotował kolejną odsłonę z własnej kolekcji. Tytuł wystawy „Kryterium koloru. Abstrakcja geometryczna z kolekcji Galerii 72” wskazuje, że obecność barwy była elementem decydującym o wyborze pracy do pokazu. Dodatkowym miernikiem merytorycznej oceny dzieła, była jego forma kompozycyjna przynależna do języka geometrii.
Czytaj dalej…
Katarzyna StryszowskaCzytaj dalej…
Gdzieś przy granicy… Pogranicze polsko-ruskie od X do XIV wiekuWystawa została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (komisarze: Anna Grossman i Wojciech Piotrowski), w oparciu o eksponaty wypożyczone z placówek muzealnych Chełma, Hrubieszowa, Lubaczowa, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa oraz z kolekcji prywatnych, m.in. Stanisława Gołuba i Rafała Romaniszyna.
Czytaj dalej…
Neuronalne przestrzenieWystawa Ewy Zawadzkiej „Neuronalne przestrzenie“ jest drugim z kolei pokazem jej twórczości prezentowanym w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Wczesną wiosną 1998 roku artystka przedstawiła chełmskiemu odbiorcy swoją grafikę i rysunek – dwie dziedziny sztuk plastycznych, którym dedykowała się wówczas bez reszty.
Czytaj dalej…
Ludobójstwo dokonane na Polakach przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II RP 1939 – 1947Wystawa przedstawia ludobójstwo dokonane na ludności polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich w latach 1939 -1947 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).
Czytaj dalej…
Janusz Kapusta. K-dron, przeoczony kształtZwiązki Janusza Kapusty z Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie sięgają roku 1994, kiedy artysta po raz pierwszy był gościem Międzynarodowego Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii w Okunince nad Jeziorem Białym.
Czytaj dalej…
Zawsze w piątekDzisiaj upływa równo 50 lat od chwili powstania Foto Klubu Ziemi Chełmskiej – nasze pół wieku z fotografią. Początki były prozaiczne – grupa pasjonatów, reprezentujących różne zawody i środowiska, od kilkunastoletniego ucznia liceum, sprzedawcy, nauczyciela, zawodowego fotografa do dyrektora przedsiębiorstwa, spotkała się w dawnym Powiatowym Domu Kultury przy ul. Lubelskiej (obecne przedszkole) i postanowiła założyć Chełmski Klub Fotograficzny oraz zorganizować pierwszą wystawę fotografii amatorskiej.
Czytaj dalej…
Na peryferiach Chełma lata 80-teGłównym bohaterem twórczości Edmunda Fladrzyńskiego jest Chełm i jego mieszkańcy. Wykonując dokumentację fotograficzną miasta artysta odkrywa, ujawnia i interpretuje cechy charakterystyczne zabudowy chełmskiej Starówki. Często odwiedza unikalne dzielnice miasta – Trubaków i Pilichonki. Żyje w środowisku architektury swojego miasta.
Czytaj dalej…
Niepodlegli 1918-1920 / Solidarni i Wolni 1981-1989Wystawa „Niepodlegli 1918-1920/Solidarni i Wolni 1981-1989” to prezentacja wybranych wątków z dziejów Chełma i ziemi chełmskiej, dotyczących walki o odbudowę niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej, oraz działań opozycji demokratycznej w latach 1980 – 1989, związanych z walką z reżimem komunistycznym.
Czytaj dalej…