Muzeum Ziemi Chełmskiej otrzymało dofinansowanie z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na rozbudowę kolekcji sztuki ludowej. Dzięki temu nasze zbiory Działu Etnografii powiększą się o 19 wyjątkowych rzeźb autorstwa Jana Uścimiaka.


Mamy to! Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na rozbudowę zbiorów. Dzięki temu kolekcja sztuki ludowej Działu Etnografii Muzeum powiększy się o 19 wyjątkowych rzeźb autorstwa Jana Uścimiaka.

Jan Uścimiak pochodzi z regionu o wielokulturowych tradycjach. Urodzony w Kopytniku w powiecie bialskim (gm. Łomazy), gdzie Polacy, Tatarzy, Żydzi, Białorusini i Ukraińcy żyli ze sobą na co dzień. Wielokulturowe środowisko, w którym dorastał, inspiruje go do dziś. Dorastał w rodzinie o artystycznych tradycjach. Dziadek był miejscowym muzykantem, pradziadek rzeźbił, matka miała warsztat tkacki, a w wolnych chwilach rysowała. Już we wczesnej młodości przejawiał zainteresowania artystyczne. Pierwsze jego prace to ptaszki, wiatraczki, zabawki najczęściej robione w topoli i osice. Jako dorosły człowiek w czasie wolnym od pracy zawodowej zajmował się rozwijaniem swoich artystycznych pasji i uzdolnień. W 1975 roku Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej zorganizował pierwszą wystawę indywidualną „Rzeźby Jana Uścimiaka”. Od 1978 roku artysta mieszka w Chełmie. Po raz pierwszy swoje prace w nowym miejscu zamieszkania zaprezentował na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Ludowej w Chełmie w 1981 roku, zyskując uznanie i pierwszą nagrodę. Od tej daty co roku prezentował swoje prace na tej cyklicznej imprezie organizowanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Chełmie.
Jan Uścimiak tworzy rzeźbę pełnoplastyczną i ażurową, często są to kompozycje wielopostaciowe, co nadaje rzeźbie charakter narracyjny. Dba o to, żeby drewno lipowe było w dobrym gatunku i właściwie wysuszone. Gotowe prace pokrywa polichromią, ujawniając upodobanie do ciepłych, pastelowych barw. Tworzy prace w zarówno w tematyce religijnej (gł. chrystologicznej i maryjnej) oraz świeckiej (rzeźby o tematyce rodzajowej).
Kompozycje przeznaczone do oglądania na wprost, rzeźbiarz ujmuje w dekoracyjne, wyróżniające się dużą pomysłowością fantazyjne obramowania, które swą formą dopowiadają zawartość przedstawienia. Twórczość Jana Uścimiaka charakteryzuje duży indywidualizm w podejściu do tematów, które przedstawia. Charakterystyczne jest dla niego podpisywanie swych rzeźb tytułami, czasem krótkim tekstem czy nazwiskiem i datą (dawniej inicjałem). Napisy te umieszcza u podstawy prac. Tworzy najczęściej techniką strugano-dłubaną kompozycje złożone z wielu osobnych, drobnych elementów łączonych ze sobą za pomocą kleju i drewnianych klinów.

Artysta ma na swoim koncie wiele wystaw, jest też laureatem rozlicznych konkursów na sztukę ludową. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie, Toruniu, Warszawie i w Łodzi. Od 1985 jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1997 roku należy do Oddziału Chełmskiego STL z siedzibą w Krasnymstawie, gdzie od 2001 roku przez dwa lata pełnił funkcję prezesa oddziału. Warte podkreślenia są jego działania promujące działalność oddziału oraz zrzeszonych w nim twórców ludowych, np. poprzez pisane i opublikowane w „Twórczości Ludowej” artykuły. Współpracował z Centralą Handlu Zagranicznego Ars Polona, Desą, Arexem i Cepelią. Laureat wielu nagród, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i 3 wystaw indywidualnych. Przez 50 lat artysta stworzył ponad 2 tysiące rzeźb.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.