Muzeum zaprasza na wystawę
„Z popiołów Sobiboru” czynną od 17 lutego 2011 r.
do 3 kwietnia 2011 r.
w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 55.
Wystawa „Z popiołów Sobiboru” (From the Ashes of Sobibor) przy wykorzystaniu różnorodnych środków narracji pokazuje drogę, jaką Żydzi przeszli w latach niemieckiej okupacji. Celem nazistowskiej polityki była świadoma eksterminacja narodu żydowskiego. Niemcy nazwali to „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”. Do realizacji tego planu naziści stworzyli między innymi obozy natychmiastowej zagłady – w tym również obóz w Sobiborze. Ekspozycja składa się z około 100 paneli skomponowanych z fotografii i dokumentów historycznych oraz kilku towarzyszących im instalacji plastycznych (kryjówka na strychu, barak obozowy, plac apelowy, „droga śmierci”, barak tzw. „fryzjernia”, wejście do komory gazowej). Została podzielona na 11 części. Każda z nich prezentuje określony temat: dojście Hitlera do władzy, przedwojenne żydowskie miasteczka, wybuch II wojny światowej, kryjówki prześladowanej ludności, łapanki, transporty do miejsc eksterminacji, obóz w Sobiborze, zabudowa w obozowa, plac na którym ofiary rozbierały się i pozostawiały ubrania, droga śmierci, barak w którym kobietom obcinano włosy, wejście do komory gazowej, powstanie zbrojne więźniów i ucieczka z Sobiboru, stan obecny terenu po obozie i Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.
Zwiedzający przemierzając swoisty labirynt, poznaje fragmenty historii obozu zagłady w Sobiborze i losy ludzi, którzy tam trafili. Może lepiej zrozumieć towarzyszące więźniom obozu przeżycia, strach i nadzieję, wiarę i zwątpienie, zobojętnienie i heroizm.
Akcentując wymiar ludzki nie tylko pozwala zrozumieć, ale także oddaje ludziom więzionym w Sobiborze ich człowieczeństwo. W obozie zamordowano 250 000 ludzi. 14 października 1943 roku doszło w Sobiborze do buntu więźniów. Podczas walki oraz na polach minowych otaczających obóz zginęło około 80 więźniów, ponad 300 udało się uciec. Wielu z nich zostało schwytanych przez Niemców w czasie pościgu i zamordowanych. Wojnę przeżyło 53 uciekinierów z Sobiboru. Sasza Peczerski, przywódca powstania zbrojnego więźniów w Sobiborze, na krótko przed jego wybuchem mówił: Ci z Was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo”. Scenariusz ekspozycji powstał na podstawie książki najmłodszego uczestnika powstania w Sobiborze Tomasza Toivi Blatta.
Wystawa „Z popiołów Sobiboru” cieszy się dużym uznaniem i popularnością za granicą – do dnia dzisiejszego obejrzało ją ponad 80 000 osób. Prezentowana była w Muzeum Obozu Deportacyjnego w Westerborku ( Holandia), w National Monument Camp Vught w Holandii, w Muzeum Riwiera San Sabba w Treście.
Chełmska prezentacja wystawy „Z popiołów Sobiboru” będzie pierwszym pokazem krajowym, który ze względu na swoje przesłanie kierowany jest do szerokich kręgów społecznych i różnych grup wiekowych odbiorców.
Specjalne zaproszenie kierujemy do nauczycieli (grupy 20 osób), dla których 18 lutego 2011 r. o godzinie 12 odbędą się warsztaty i panel dyskusyjny, prowadzone przez współautora jej scenariusza – Marka Bema. Miejsce: Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, ul. Lubelska 55. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Młodzież szkolną (z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) wraz z opiekunami zapraszamy na lekcje muzealne prowadzone przez Marka Bema, które organizowane będą w dniach 7 – 11 marca 2011 r. Grupy zwiedzających
i uczestników zajęć edukacyjnych mogą liczyć 20-25 osób.
Opłata za udział w lekcjach muzealnych wynosi 4,00 zł od osoby.
Obowiązuje rezerwacja terminów zwiedzania grupowego wystawy oraz uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych: tel. 82 565 26 93.
Organizatorzy ekspozycji: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie,
Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego we Włodawie, Stowarzyszenie Upamiętniania Sobiboru;
Scenariusz wystawy: Marek Bem (komisarz wystawy), Przemysław Klonowski;
Oprawa plastyczna: Przemysław Klonowski;
Wykonanie techniczne: Andrzej Ruta;
Grafika komputerowa: Andrzej Kikowski;
Opracowanie graficzne: Anna Daniluk.
Wystawa powstała dzięki pomocy finansowej: Prowincji Gelderland (Holandia) oraz Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.
Wystawa „Z popiołów Sobiboru” będzie czynna w salach Muzeum przy ul. Lubelskiej 55:
18 – 28 lutego 2011 r.
poniedziałek – piątek 10.00 – 16.00
sobota – niedziela 12.00 – 16.00
1 – 31 marca 2011 r.
poniedziałek – piątek 10.00 – 18.00
sobota – niedziela 12.00 – 16.00
1 – 3 kwietnia 2011 r.
piątek 10.00 – 18.00
sobota – niedziela 12.00 – 16.00