Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie przygotował nową wiosenną wystawę: „Pisanki – wiosenne malowanki”. Zaprezentowano na niej kilkaset najciekawszych pisanek z naszego regionu. Są to zarówno najstarsze, ponad 80-letnie pisanki wykonywane metodą batikową, jak i wykonane współcześnie przez specjalizujących się w pisankarstwie ludowych twórców. Chełmskie pisanki zaprezentowane na wystawie charakteryzują się bogatą kolorystyką uzyskiwaną dzięki naturalnym metodom barwienia, m. in. w łupinach cebuli, korze dębu czy młodym jęczmieniu. Mimo upływu lat kolory nadal zachowały intensywność i wyrazistość. Pisanki z najstarszego okresu zdobione są w tradycyjne wzory, są to przede wszystkim gałązki, wiatraczki, grabki, ślimaczki, w powojennych pisankach często występuje wywodzący się z Wołynia motyw róży bukowej, na pisankach z 2. połowy XX wieku pojawiają się napisy ze świątecznymi życzeniami.
Wśród współczesnych pisanek wyróżnione zostały te tradycyjne w technice wykonania i motywach zdobniczych wykonane przez Jadwigę Majówkę z Bukowy Wielkiej. Na swoich pisankach umieszcza ona wzory przekazywane z pokolenia na pokolenie, silnie ugruntowane w tradycji regionu.
Pokazano również prace Stanisławy Mąki, nawiązujące do dawnych wzorów, ale też nowoczesne w formie, często wykonane na jajach gęsich, przedstawiające sceny związane z okresem Wielkanocnym, zarówno te biblijne jak „Ostatnia Wieczerza” czy „Modlitwa w ogrójcu”, jak i scenki rodzajowe, np. śmigus dyngus. Odmienną technikę reprezentują pisanki Janiny Pelc z Dobryłówki, która tworzy piękne prace o motywach roślinnych metodą wyskrobywania wzoru na pomalowanym jajku. Podobną technikę stosuje Mirosław Sawicki z Kamienia, jednak o wyjątkowości jego pisanek świadczy tematyka, którą podejmuje. Jako osoba związana ze środowiskiem łowieckim na swoich pracach często umieszcza zawołanie „Darz bór!”, przedstawia też ukazane na leśnej polanie jelenie, łosie, zające. Inspiruje go też lokalna flora, z której ulubionym motywem jest dziewięćsił.
Do nietypowych współczesnych pisanek należą te wykonane na strusim jaju przez Piotra Czapkę z Kamienia. W twardej skorupie tworzy on wyjątkowe ażurowe wzory, wśród których dominują motywy zwierzęce: jelenie, kolibry, czaple, ale też filigranowe kwiaty, gałązki i liście.
Na oglądanie tych wyjątkowych pisanek zapraszamy do siedziby chełmskiego muzeum przy ul. Lubelskiej 56 A przez cały kwiecień. By dowiedzieć się więcej o tradycjach i zwyczajach związanych z pisankami zachęcamy do zakupu informatora „Chełmskie pisanki” w muzealnym sklepiku za jedyna 4,5 zł.
Wystawie towarzyszą warsztaty „Wiatraczki, ślimaczki… wykonywanie pisanek metodą batikową”, na które zapraszamy grupy zorganizowane. Ich uczestnicy obejrzą wystawę, a także własnoręcznie zrobią prawdziwą pisaną pszczelim woskiem kolorową pisankę o tradycyjnych wzorach. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr tel. 82 565 47 84