Wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczej, 7.08. -01.09.2008 r., ul. Św. Mikołaja 4
Komisarz wystawy: Krystyna Mart

Stanisław Jan Miszczuk z Rejowca w dziedzinie malarstwa nie ukończył artystycznej uczelni. Sam studiując naturę, oglądając dzieła dawnych mistrzów w muzeach, a także podpatrując na wystawach prace współczesnych artystów, stał się rysownikiem i malarzem, którego obrazy odznaczają się drobiazgowym oddaniem szczegółów i nastrojowością. Należy on do tej grupy artystów, dla których w sztuce najważniejszy jest realizm.

      Szuka ciągle natchnienia w przyrodzie. Czerpie motywy z najbliższej okolicy i z wycieczek do miejsc odległych. Gromadzi rysunki z plenerów – motywy krajobrazowe, studia drzew, kwiatów, które wykorzystuje później do malowania obrazów. Tworzy więc pejzaże oparte na studium natury, które maluje – jak dawni mistrzowie XIX wieku – realistycznie i idealistycznie, według własnego pomysłu i z bezpośredniej obserwacji świata. Komponuje martwe natury, sceny rodzajowe i batalistyczne, widoki atrakcyjnych miejsc i zabytków architektury, dbając o wierne odtworzenie detalu, zaskakując swą precyzją rysowania i malowania szczegółów, nieomal z dokładnością fotograficzną.

       Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (od 1979 roku), a także do Ludowego Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego w Krasnymstawie (od 1999 roku) oraz do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Warszawie (od 2002 roku). Prace Stanisława Miszczuka znajdują się w zbiorach prywatnych koneserów w kraju i za granicą, między innymi w Austrii, Francji, Rosji, Niemczech, Czechach, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie. Jego działalność artystyczna i społeczna została wielokrotnie nagrodzona. Artysta otrzymał w 1990 roku odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki, i w tym też roku brązowy medal Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju od Prezydium Zarządu Głównego w Warszawie.

      Jego zaangażowanie docenił Wojewoda Lubelski Krzysztof Michalski przyznając mu w 1999 roku dyplom uznania za długoletnią działalność artystyczną i dokonania w dziedzinie twórczości plastycznej oraz działalności na rzecz upowszechniania kultury, animowania zjawisk i zdarzeń w tej sferze życia publicznego. Otrzymał także w 2004 roku zaszczytne wyróżnienie w kategorii „Laureat roku 2003” w dziedzinie „Talent roku 2003” powiatu krasnostawskiego oraz w 2006 roku – dyplom i statuetkę Mikołaja Reja „Zacnego stanu osobie, której zasługi są znane” od Wójta i Rady Gminy w Rejowcu. Również w 2006 roku przyznano mu brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a ostatnio w lipcu 2008 roku – medal „Lumen Mundi” (Światło świata) wręczony przez ks. arcybiskupa Józefa Życińskiego w Rejowcu.

Na niniejszej ekspozycji prezentowane są pejzaże, między innymi z cyklu obrazów olejnych Las polski, będących rzetelnym studium form natury i światła oraz rysunki ołówkiem, wykonane z niezwykłą biegłością, przedstawiające lasy, łąki, pola z rodzinnych stron. Także kompozycje o tematyce historycznej, jak: Major Dobrzański „Hubal”, Generał Henryk Dąbrowski, Styczniowe powstańców spotkanie, Bitwa pod Dubienką, oraz obrazy koni, które maluje z wielkim upodobaniem i znawstwem. Wybór ponad 50 prac artysty.