Już w najbliższy piątek, 2 sierpnia, zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy Marca Chagalla „Biblia” (oryg. Dessins pour la Bible). Wystawa prezentuje 24 barwne litografie artysty, wydane w 1960 roku w Paryżu. Przedstawiają one wybrane sceny biblijne, pokazane w charakterystyczny dla Chagalla sposób – artysta nie powtarza znanych schematów ikonograficznych, a bardziej koncentruje się na samym przesłaniu Pisma Świętego. Biblia Chagalla to Biblia wyśniona, bo jak sam powiedział: „nie przeczytałem Biblii, ja ją wyśniłem”.
Marc Chagall, a właściwie Mojsza Zacharowicz Szagałow, urodził się 7 lipca 1887 roku pod Witebskiem, na terenie dzisiejszej Białorusi. Był najstarszym z dziewięciorga rodzeństwa w ubogiej rodzinie chasydzkich Żydów. Ojciec Chaskiel, był sprzedawcą śledzi, zaś matka, Feige-Ite, zajmowała się rodziną.W wieku 19 lat wyjechał do Petersburga, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki, a następnie w prywatnej szkole Jelizawiety Zwancewej. W 1910 otrzymał stypendium umożliwiające mu wyjazd do Paryża – wtedy nadał swemu nazwisku francuską pisownię. W tym okresie związał się z grupą malarzy skupioną wokół Montparnasse, miał też pierwsze wystawy w Paryżu i Berlinie. Mimo wielu kontaktów i inspiracji kubizmem, fowizmem czy ekspresjonizmem, pozostał wierny swojej wizji malarskiej i żydowskiej tradycji rodzinnej.W 1915 poślubił Bellę Rosenfeld, poznaną kilka lat wcześniej w rodzinnym Łozinie. Rok później urodziła się Ida. W 1918 Chagall został komisarzem sztuk pięknych obwodu witebskiego, założył też w Witebsku nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych. W 1922 roku na zawsze opuścił ojczyznę.Czas II wojny światowej Chagall z rodziną spędził w Nowym Jorku. Do Europy wrócił w 1948 roku. Ostatecznie osiadł w Saint-Paul de Vence wraz z drugą żoną – Valentine Brodsky, gdzie mieszkał do śmierci. Malarz zmarł 28 marca 1985 roku, jak większość malarzy – „z pędzlem w ręku”, tworząc do ostatniego dnia.
Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia, w budynku dawnej kaplicy św. Mikołaja, przy ul. Św. Mikołaja 4, od wtorku do piątku w godzinach 10 – 16, w soboty 12 – 16, oraz w niedziele 14 – 18.
Bilety w cenie 15 zł normalny i 10 zł ulgowy (NIE obowiązuje darmowa sobota!!)