Biblia towarzyszyła Chagallowi od najwcześniejszych lat. Była dla niego nie tylko źródłem inspiracji, ale także duchowym przewodnikiem, który kształtował jego artystyczną wizję.

    W 1931 roku Chagall odbył podróż do Ziemi Świętej. Wydarzenie to pogłębiło jego zainteresowanie tematyką biblijną i zainspirowało do stworzenia serii ilustracji do Biblii. Cyklem, nad którym Chagall pracował aż 26 lat jest seria 105 akwafort, opublikowanych w 1956 roku. Dwie inne serie, nad którymi pracował to barwne litografie wydane w 1956 i 1960 roku. Ponadto stworzył wiele obrazów olejnych o tematyce biblijnej.

    Na obecnej wystawie prezentujemy drugi z cykli barwnych litografii, opublikowany w 1960 roku w paryskim wydawnictwie Teriade. Obejmuje on 24 ilustracje, począwszy od stworzenia świata, przez pobyt pierwszych ludzi w raju, poprzez historie „silnych” kobiet Starego Testamentu. Obejrzeć możemy grafiki poświęcone Sarze, Noemi, Tamar, Washti, Esterze, a zwłaszcza Rut, która występuje aż na 5 grafikach.

    Zestaw grafik uzupełniają dwie poświęcone Hiobowi i jego tragicznej historii.

    Wszystkie litografie Chagall w mistrozwski sposób ubogacił kolorami – mają jednak one nie tylko funkcję ozdobną, ale też symboliczną. Zieleń to kolor nadziei, czerwień symbolizuje silne emocje – przemoc, gniew, ale też miłość, brązy – harmonię i poczucie bezpieczeństwa, błękit – wierność i lojalność.

    Wystawa czynna jest do końca sierpnia, w budynku przy ul. Św. Mikołaja 4, od wtorku do piątku w godzinach 10 – 16, w soboty 12 – 16 oraz w niedziele 14 – 18.

    We wszystkie dni tygodnia obowiązuje bilet wstępu – 15 zł normalny i 10 zł ulgowy (wstęp płatny także w soboty! w soboty nie obowiązuje darmowy karnet z innych budynków!)

    Zarządzenie Nr 10/2024 Dyrektora Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie z dnia 1 sierpnia 2024 w sprawie opłat za wstęp na wystawę czasową „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii”.