Patronat honorowy:
prof. dr hab. Józef Zając – Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Patronat:
Agata Fisz – Prezydent Miasta Chełm

Roman Śledź jest jednym z najciekawszych nieprofesjonalnych artystów w Polsce. Tworzy dzieła niepowtarzalne, odbiegające stylem od rzeźb uważanych za typowe dla sztuki ludowej, a przez to wyjątkowe. Ta odrębność stanowi największą wartość w jego twórczości. Jego rzeźby pełne są ekspresji, realistycznie przedstawionego cierpienia, bólu, rozpaczy. Jest artystą samorodnym. Jego dzieła powstają z autentycznej wewnętrznej potrzeby, z pragnienia wyrażania siebie, swoich uczuć i emocji poprzez sztukę.

Artysta zaczął rzeźbić w 1968 roku w wieku 20 lat. Impulsem do pierwszych prób rzeźbiarskich stał się artykuł opublikowany w prasie o artystach z Woli Korybutowej Stanisławie i Tadeuszu Szulcach. Roman Śledź postanowił sprawdzić czy i on potrafi rzeźbić. Z pierwszego kawałka drewna wykreował ludzką twarz. Był zadowolony z efektu. Zachwycił się możliwością tworzenia i tak narodziła się jego rzeźbiarska pasja.

Początkowo rzeźbił tematy świeckie, takie jak płaskorzeźby przedstawiające ludzkie twarze, postaci składające się z kilku sklejonych ze sobą elementów. Za „Żołnierza”, rzeźbę wykonaną w roku 1969, otrzymał dyplom Muzeum Lubelskiego w Lublinie. To motywowało go do dalszej pracy.

W pierwszej połowie lat 70- tych zaczął podejmować tematy sakralne. Przełomem było wykonanie z jednego kawałka drewna rzeźby „Święta Weronika ociera twarz Chrystusowi”. Po jej stworzeniu artysta stwierdził, że wie już, iż właśnie tak chce rzeźbić.

Z czasem przyszło zainteresowanie ze strony kolekcjonerów sztuki, później także Cepelii, która w 1978 roku zorganizowała mu pierwszą indywidualną wystawę w Warszawie.

Doceniony został również za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych, Holandii i we Włoszech. Jego prace pokazywane były wielokrotnie w Niemczech i Szwajcarii na wystawach indywidualnych.

Artysta wielokrotnie był laureatem konkursów organizowanych przez Cepelię, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, muzea z całego kraju. Ukoronowaniem jego twórczości była honorująca całokształt pracy artystycznej – przyznana w 2002 roku – nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

Muzeum Ziemi Chełmskiej postanowiło uczcić przypadający w tym roku jubileusz 45 – lecia twórczości artystycznej Romana Śledzia retrospektywną wystawą.

Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją i własnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co smutne twarze w rzeźbach artysty chcą przekazać odbiorcy?

Komisarz wystawy: Ilona Sawicka

Sponsorzy: Sukces Sp z o. o. – Spedycja i Transport Towarów w Chełmie

Agencja reklamowa SUNgraf w Chełmie