WYSTAWA W GALERII 72 MUZEUM ZIEMI CHEŁMSKIEJ
IM. WIKTORA AMBROZIEWICZA W CHEŁMIE
PAŹDZIERNIK-GRUDZIEŃ 2023
Wystawa: | GRZEGORZ MROCZKOWSKI. |
OBRAZY 2009-2023 |
Kuratorki wystawy: Jagoda Barczyńska, Anna Wachta
Wystawa prezentuje prace , które wyszły spod ręki Grzegorza Mroczkowskiego – znanego artysty, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Urodzony w 1966 roku we Włocławku, w latach 1989-1994 studiował w warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego, aneks do dyplomu obronił w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego pod kierunkiem prof. Edwarda Tarkowskiego. Od ukończenia studiów do chwili obecnej zatrudniony w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego, obecnie na stanowisku profesora. Wykłada również w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Jego malarstwo ujawnia talent wrażliwego kolorysty, który zręcznie operuje wyszukanym i subtelnie dobranym zestawem barw. Każdą pracę buduje z plamek koloru, nakładanych na siebie metodycznie w kilku warstwach. Nakłada je czułym, miarowym, powtarzalnym gestem ręki. Jakby z każdym kolejnym znakiem odmierzał mijający czas, snuł malarską narrację o nietrwałości zjawisk
i przemijaniu.
Sztuka artysty wpisuje się w estetykę op-artu. Jego prace emanują zaskakującym efektem wklęsłości lub wypukłości płaszczyzn, łudzenia widza pulsacją kół, falujących form. Obok kodu geometrii twórca stosuje malarski gest. Odręcznie kładzione plamki pigmentu generują powierzchnie, gdzie żadna linia nie jest prosta, wszystko drga i pulsuje, utkane z paciorków koloru, których powtarzalny dukt to dzieło wyróżnia.
Twórca niezwykłą wagę przywiązuje do precyzji i doskonałości warsztatowej. Wybierając technikę odwiecznej tempery żółtkowej stał się jej mistrzem, wyznawcą, apologetą. Pigmenty przygotowuje i miesza sam, uzyskując oczekiwane brzmienie i intensywność barwy. Stawiając na najwyższą jakość malarskiego warsztatu, uzyskuje zakładane efekty trwałego aliansu koloru, przestrzeni i światła.
Prezentowane na wystawie prace wykonane zostały w dwóch technikach: tempery żółtkowej na płótnie oraz akwareli na papierze. Premierowa odsłona wielu utworów ma miejsce w przestrzeni Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej
w Chełmie.