Pokaz, który przygotowany został przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie,
trwać będzie do 15 grudnia 2010. 

“Ein Latt i trzy przestrzenie dla Chełma” to tytuł – będącej w trakcie przygotowań – wystawy w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Autorami tej prezentacji jest trójka artystów z Berlina, z których każdy zajmie jedną z trzech – znajdujących się w amfiladzie – sal muzealnych. Uczestnicy pokazu zmierzą się z architekturą zabytkowych wnętrz popijarskiego klasztoru, pochodzącego  z przełomu  XVII i XVIII wieku. Rainer Splitt (ur. 1963) znany i rozpoznawalny jest z wylewania farb poliuretanowych na podłogę galerii. Jego sztuczne jeziorka połyskują  jak tafla wody, różnią się jednak od niej kolorem. Splitt używa  barw, które wyraziście odcinają się od podłoża, tworząc  rozlewiska intensywnego różu, czerwieni, fioletu, oranżu, błękitu czy dobitnej czerni. W Chełmie artysta zapowiedział użycie głębokiej czerwieni, która kontrastować będzie z jasnobrązową podłogą. Dirk Rathke (ur. 1968) z kolei zrealizuje nietypowy – wykonany przy użyciu kolorowych taśm –  rysunek na barokowym sklepieniu o żaglastych kształtach. Deseń barwnych linii będzie nie tylko dialogiem z zastanym miejscem, ale również z odbiorcą, który w nowym kontekście spojrzy na otaczającą go przestrzeń. 

Specjalnością Dirka Rathke są tzw. „Curved Canvases” –  obrazy-obiekty, których konstrukcja oparta jest na nietypowym, o zróżnicowanej grubości i kształcie blejtramie. Prace te noszą wszelkie znamiona eksperymentu, który sytuuje je na granicy malarstwa  i rzeźby przyściennej. 

Arne Schreiber (ur. 1974) – najmłodszy uczestnik pokazu, swoją pracę wykona bezpośrednio na ścianie galerii. Ascetyczne, poprowadzone od linijki kreski, będąc  mechanicznym z pozoru zapisem, stają się w istocie śladem  ręki artysty, oddając jej ludzki wymiar i omylność. Ten miarowo powtarzalny dukt  kresek, staje się imperatywem do stawiania pytań o granice sztuki i malarstwa.

Każda z propozycji berlińskich artystów – przemawiając formą i kolorem – zaanektuje osobną  część wystawienniczej przestrzeni. Rainer Splitt wyleje farbę na podłogę, Dirk Rathke swoim rysunkiem obejmie sklepienie sali, Arne Schreiber zmierzy się z płaszczyzną ściany. Praca każdego z artystów ma charakter efemeryczny i  istnieć będzie tylko na czas wystawy.  Ich dzieło zostanie jedynie uwiecznione w postaci dokumentacji fotograficznej i katalogu. Berlińscy artyści pokażą również kilka obiektów  o charakterze nieprzemijającym, takich, które mogą  zawisnąc na ścianie galerii i naszych mieszkań. 

Jak wyglądają propozycje młodych berlińczyków, wywodzących się z jednej z najważniejszych dla sztuki najnowszej stolic Europy? O tym możemy się przekonać już wkrótce. Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie zaprasza do udziału w wernisażu wystawy 15 października 2010 o godz. 17:30. Pokaz, który przygotowany został przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, trwać będzie do 15 grudnia 2010. Serdecznie zapraszamy

Jagoda Barczyńska

kuratorka wystawy