Wykaz wystaw w 2014 r.

Rzeczywistość w miniaturzeCzytaj dalej…
Jarosław ModzelewskiSztuka Modzelewskiego pozwala wierzyć, że malarstwo swą siłą sugestii uwalnia z czasu ludzi i rzeczy. Geniusz artysty sprawia, że banał codzienności urasta w jego sztuce do uniwersalnego przekazu.
Czytaj dalej…
W kręgu światła lampy naftowejSpektrum ekspozycji stanowić będą różnorodne lampy naftowe powstałe w latach 1855–1925, uzupełnione zdjęciami i grafikami o tematyce naftowej oraz pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, przedstawicielu wybitnej myśli technicznej związanej z przemysłem naftowym i wynalazkami z dziedziny oświetlenia.
Czytaj dalej…
Ktokolwiek nosi cicit…Słowa powyższe, zaczerpnięte z żydowskiej księgi prawa zwyczajowego, zostały wybrane na tytuł wystawy rozpoczynającej dwuczęściowy projekt, dotyczący znaków przynależności w judaizmie i  chrześcijaństwie, religiach które istniały w wielokulturowym Chełmie.
Czytaj dalej…
Archeologia o przeszłości ChełmaW oparciu o oryginalne znaleziska i  materiał ilustracyjny, ekspozycja obrazuje przemiany jakim podlegało miasto od jego wczesnośredniowiecznych początków aż po XIX-XX wiek. 
Czytaj dalej…
Zaczęło się od Ewy. Kobieta w sztuce ludowejW dobie wyjątkowej popularności terminu gender, od dawna obecnego w antropologii kultury, ekspozycja „Zaczęło się od Ewy…” stanowi okazję do przypomnienia tradycyjnego modelu pojmowana kobiecej płci kulturowej, obecnego w wyobrażeniach twórców ludowych, a także jest okazją do prześledzenia, jaki model kobiecości funkcjonował w kulturze ludowej naszego regionu.
Czytaj dalej…
Jerzy GrochockiSztuka jako interpretacja matematyczności
Czytaj dalej…
Karolina ZdunekKarolina Zdunek technikę enkaustyczną zapożyczyła ze starożytności, bliskie są jej pionierskie dokonania geniusza doby renesansu – Piera della Francesca, formaty jej obrazów nie ustępują największym dziełom malarstwa historycznego XIX wieku, modernizm i konstruktywistyczne tendencje dwudziestolecia międzywojennego wytyczyły jej drogę, dobrze przerobiła lekcję op-artu z lat sześćdziesiątych minionego stulecia.
Czytaj dalej…
Stalag 319Czytaj dalej…
Znaki czasu…Konserwacja zabytków ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej
Czytaj dalej…
Wybory 1989-1993 w fotografii Grzegorza ZabłockiegoWystawa fotografii Grzegorza Zabłockiego pt. „Wybory 1989, 1990, 1991, 1993” została udostępniona 4 czerwca 2014 roku na placu dra Edwarda Łuczkowskiego w Chełmie z okazji 25. rocznicy wyborów parlamentarnych z 1989 roku oraz Dnia Wolności i Praw Obywatelskich, polskiego święta, 
obchodzonego 4 czerwca, ustanowionego uchwałą Sejmu RP z 24 maja 2013 roku.
Czytaj dalej…
Formy trójkątneCzytaj dalej…
Powstanie Styczniowe na Ziemi Chełmskiej. Ślady zapomnianych walkWystawa plenerowa Powstanie Styczniowe na Ziemi Chełmskiej. Ślady zapomnianych walk została odsłonięta 29 listopada 2013 roku. Powstała dzięki pomocy finansowej Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Czytaj dalej…
Wojciech Zubala. Rzeczywistość obrazuCzytaj dalej…
Droga przez PolskęCzytaj dalej…
Z natury i wyobraźniObrazy uczniów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i nie tylko, czyli artystów XX wieku działających w Chełmie, Lublinie, Paryżu, Algierze, Moskwie, Petersburgu, Berlinie.
Polacy-Ukraińcy 1943-1945Czytaj dalej…
Bryła, kolor, liniaCzytaj dalej…
DziewięćCzytaj dalej…
Gdyby czasem nie zdjęcie, to by się już całkiem nie pamiętałoCzytaj dalej…