Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie realizuje zadanie pn.
„Wyjdźmy w teren! Zwierzęta w pięciu odsłonach: entomologia, ornitologia, fotografia i film przyrodniczy, edukacja ekologiczna. Część II”
dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Zadanie skierowane jest głównie do nauczycieli, edukatorów i osób zainteresowanych w celu późniejszego rozpowszechniania wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie warsztatów.
Cel zadania jest niezwykle istotny ze względu na dużą ilość czasu spędzanego przez dzieci, młodzieży i dorosłych w domach i przed ekranami komputerów, telewizorów oraz ze względu na naukę przyrody mającą wymiar często tylko teoretyczny. Propozycja innego, aktywnego spędzenia czasu przy poznawaniu przyrody jest doskonałą alternatywą dla dotychczasowej formy prowadzenia lekcji przyrody, innych zajęć edukacyjnych, a także formy spędzania wolnego czasu.
Pragniemy zachęcić uczestników do propagowania wśród swoich podopiecznych aktywnego poznawania przyrody w terenie, naukę rozpoznawania wybranych gatunków zwierząt z zakresu entomologii i ornitologii, poznawania przyrody poprzez fotografię i film oraz zabawę w aktywnej edukacji.
W ramach zadania odbyły się bardzo interesujące warsztaty:
- Spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim i pokaz jego filmów.
- Warsztaty z fotografii przyrodniczej prowadzone przez Rafała Sieka
- Warsztaty ornitologiczne prowadzone przez Jakuba Orłowskiego
- Warsztaty entomologiczne prowadzone przez dr hab. Pawła Buczyńskiego, profesora UMCS
- Dwudniowe warsztaty „Terenowa Edukacja Przyrodnicza Dzieci. Część 2” prowadzone przez Magdalenę Kuś z Pracowni z Barwinkiem.
- 3 warsztaty terenowe przeprowadzone przez pracownika Muzeum.
W trakcie warsztatów wykorzystaliśmy materiały zakupione w ramach zadania m.in.: lornetki, lupy, mikroskopy, kompasy, przewodniki.
- Konkurs fotograficzny ”Jakie to zwierzę?”
Dofinansowano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Lublinie